Basında - Dr. Ersin Oğuz Resmi Web sitesi
Basında

GAZETE VE DERGİLERDE YAYINLANMIŞ YAZI VE RÖPORTAJLARDAN İLGİNİZİ ÇEKECEĞİNİ DÜŞÜNDÜKLERİM.

 

                       SABAH GAZETESİ 

KÖŞE YAZISI SAVAŞ AY...  
 
Bir kadın doğum uzmanının mektubu


ÇOK
önemsedim ve sizinle paylaşmak istedim. Lütfen okuyun. Mektup şöyle; "Savaş bey. Adım Ersin Oğuz. Emniyet Müdürlüğü Sağlık Kuruluşları Başhekimiyim. Kadın doğum uzmanıyım. Anadolu insanına faydalı olabilme adına konuyu işleyecek kuruluşlar ile iletişim kurmak istiyorum. Bakın ne gibi bulgularım var.

1- Bir çok ailede huzursuzluk kaynağı cinsel yaşamın bozulması yada istenildiği gibi olmamasıdır.
2- Bu problemlerin önemli bir kısmına da doğum, kilo, menopoz yada yapısal nedenlerden olan kadın anatomisinin bozulması yol açar
3- Kadın anatomisindeki problemler çözüldüğünde yada cinsel uyaranı artıran bir yapı oluşturulduğunda cinsellik üzerinde olumlu gelişmeler olur.
4- Cinsellik üzerindeki olumlu gelişmeler aileyi-çocukları ve toplumun genelini olumlu etkiler.

Eşiyle sevişmeyenler
Akademik çalışmaların yanı sıra pratikte ilgilendiğim ve profesyonel tedavi verdiğim hastahastalık-rahatsızlık grubundan bahsedeyim. Toplumumuzda aile içi cinsel yaşamda sık karşılaşılan sorunlar çok. Örneğin, diş çürüğü olduğu için eşi ile sevişmeyenler, külotunda idrar gördüğü için kocasından soğuyanlar, doğum sonrası yırtığını komşusuna soranlar, karısının ayağındaki nasır omzunu incittiğinden karısından tiksinenler ve bir sürü problemin normal olduğunu düşünenler ve niceleri...

Kadın hastalıkları
Özellikle cinsel yaşamı olumsuz etkileyen kadın hastalıkları. (Türkiyede doğum yapmış kadınların yüzde 50'sinde halk arasında rahim ağzı yarası tabir edilen servikal problemler var) Bu problemlerin tamamında cinsellik sırasında uyarı eksiği ve beraberinde cinselliği olumsuz etkileyen ağrı, yorgunluk, akıntı gibi ek sorunlar var.
Cinselliği direkt etkileyen cinsel estetik kaybı var. Bütün bunları zaman zaman yayın yoluyla paylaşmalıyız. Her türlü yardıma hazır çok sayıda bilim insanı vardır."

Dizi yazı olur
Siz ne dersiniz dostlar. Hocayla konuşup dizi yazı bile yapılabilir bu bulgular değil mi. İstanbul'a döner dönmez teklif edeceğim müdürlerimize. Umarım çok ilgileneceklerdir. Haydi hayırlısı?..
.......................................................................................................................................
 
HÜRRİYET GAZETESİ GÜZİN ABLA(FEYZA ALGAN) KÖŞESİNDE YAYINLANAN YAZIM
 
 

Vajinal Yenilenme

"Fonksiyonel ve anatomik bozukluklarda vajinal yenileştirme işlemi"

Vajinal yenilenme nedir? Doğum,şişmanlık,geçirilmiş bazı ameliyatlar,menopoz ya da kişisel anatomik yapı gibi nedenlerle elastikiyeti azalmış ve buna bağlı olumsuzlukları olan vaginal dokuların yapısal ve işlevsel görevlerini istenilen hale getirmek için  yapılan girişimdir.

Bu girişime neden gereksinim olur? Organ görevindeki yetersizlik nedeniyle ortaya çıkan olumsuzlukların ve rahatsızlıkların önüne geçilmesi ve daha sağlıklı bir cinsel yaşam talebi olan kişilerde bu girişime gerek duyulur.

Kimler daha çok bu işleme gereksinim duyarlar? Doğum,aşırı kilo alınması,menopoz, gibi durumlardan sonra ya da yapısal olarak vajinal gevşeklik hisseden ve bundan direk veya dolaylı etkilenen kişiler.

Vajina bollaşmasının sadece cinsellik üzerine mi etkisi olur? Geçmeyen bel ağrıları,akıntılar,idrar ve gaz şikayetleri ,sinir sistemine ait sıkıntı,sinirlenme ,baş ağrıları ve sebebi açıklanamayan daha bir çok şikayet direkt veya dolaylı olarak vajinal bollaşmadan kaynaklanabilmektedir.

Nerede yapılabilir? Bölgesel olduğundan ofis şartlarında rahatlıkla uygulanabilir.Ancak ileri derece kalp şeker tansiyon hastalığı olan kişilerde işlemin hastanede yapılması uygundur.

Vaginanın anatomik görevi nedir?Vagina ve çevre dokuları genital organlara ve yanı sıra kalınbağırsağın son kısmı ile idrar kesesine destek olur.

Bu işlemin vaginanın anatomik görevlerine etkisi nasıldır? İdrar kesesi sarkması sistosel ve vagina arka duvarı sarkması rektoselin oluşumunu engelleyici özelliği vardır.Bir anlamda iç genital organları ileriki yıllardaki sarkmalara karşı koruyucu bir özellik taşıdığı söylenebilir.

Vaginanın fizyolojik görevi nedir? Cinsel birleşmede erkek organını  kavramayı sağlar. Doğum yolu ve adet kanının drenajının olduğu alandır.

Vaginanın elastikiyeti yetersiz olunca  organ görevlerinde ne gibi sorunlar yaşanır?Gevşemenin derecesine bağlı olarak sarkmalar ve bununla ilintili problemler olurken,kadında ve kadının eşine vaginal kavramanın yetersizliğine bağlı isteksizlik haz alamama gibi cinsel konfor kaybından söz edilebilir.

Vaginal yenilenmede ne hedeflenir? Esas amaç vajenin fizyolojik görevi olan kavrama özelliğini artırmak ve bununla birlikte cinsel konforu istenilen hale getirmektir.Ayrıca ileriki yaşlarda oluşabilecek rahim sarkmalarına karşı da kadını korumaktır.

Vaginal Regenaration uygulanacak hasta nasıl seçilir? Öncelikle genişlemeye bağlı kendisinde ya da eşinde cinsel konfor kaybı olduğunu düşünen kişi ile ön görüşme ve muayene yapılır.Kişi uygun ise uygulama planlanır.

Vaginal regerenation nasıl yapılır? Klinik değerlendirmesi yapılan dokularda gevşeme yapan ya da normal anatomik yapısını kaybeden alanlar belirlenir.Bu kısımlar uygun girişimle istenilen hale getirilir.

Yöntem öncesi ne gibi hazırlık yapılır?Ön muayenede akıntı enfeksiyon gibi bulgular ya da  kabızlık gibi işlem sorası rahatsızlık olabilecek problemler öncelikle çözülür.

Yöntemin zamanlaması nasıl yapılır? Adet döneminin hemen bitimindeki hafta seçilir.Aşırı tempolu günler içeren bir ayda önerilmez.

İşlem sonrası istirahat gerekli midir?1 gün evde yatak istirahati,1 hafta ağır kaldırmama ve ıkınmama,1 ay cinsel istirahat önerilir.

Pansuman ve bakım nasıl yapılır?.İşlemden sonra kişi kendi bakımını evinde  rahatlıkla yapabilir kişinin dr kontrolü 1 ay sonra yapılır.Yapılan işlemde kullanılan malzeme eriyici nitelikte olduğundan dikiş almayı gerektiren bir durum ortaya çıkarmaz.

Bu işlemin komplikasyonları var mıdır? Kanama ve enfeksiyon her tür girişimde karşılaşılabilecek bir sorun olmakla birlikte işlem sonrası ilaçların düzenli kullanılması ve bakım ve önerilerin aksatılmaması kaydı ile  kişilerde bu tarz komplikasyonlar izlenmemektedir.

İşlem sonrası aşırı bir darlık meydana gelip ağrılı ilişkiye yol açar mı? Hayır işlem sırasında her aşamada cerrahi teknik konrtolleri yapılarak  böyle bir darlığın oluşmaması sağlanır.

İşlem ne kadar sürer işlemden sonra ne kadar klinikte takibi gerekir? Ortalama olarak 45 dak- 60 dak arasında sürer 1 saat kadar klinikte takip yeterli olmaktadır.

İşlemden ne kadar sonra  cinsel yaşam başlar? 1 ay sonra  cinsel yaşama izin verilir.

İşlemden sonra ne kadar süre işlemin etkinliği devam eder? İşlemin etkinliği kalıcıdır, ancak vajinal doğum,kilo alma,  gibi sebeplerden meydana gelebilecek yeni anatomik değişiklikler de hastanın tekrar kontrol edilmesi uygun olacaktır..

İşlemden sonra doğum yapılabilir mi? Evet ,ancak doğumu yaptıran dr mutlaka bilgilendirmelidir.

İşlem sırasında ağrı olur mu? Bir soğutucu ile bölgenin önce duyarlılığı azaltılır sonra  ağrıyı en az hissettirecek  türde iğne ile bölgesel ağrıya karşı duyarsızlaştırma yapılır.İşlem gerçekleşirken ağrı hissedilmez.

İşlemden sonra ağrı olur mu? Evet bir miktar ağrı beklenir ancak bu ağrılar basit ağrı kesiciler ile geçiştirilebilir.

İşlem kim tarafından yapılır? İşlem tıbbi cerrahi bir müdahaledir ve her aşaması konu ile ilgili estetik jinekoloji ile ilgili deneyimi olan  uzman  doktor tarafından yapılması uygundur.

Her isteyene bu işlem yapılabilir mi? Hayır ön değerlendirmede seçilen vakalar dışında uygun olmayan kişilere  bu işlem sırf kişi istiyor diye uygulanmaz.

Bu işlem sadece vaginanın daraltılması mıdır? Hayır vajinal darlığa bağlı özellikle ağrılı ilişki problemi olanlarda rahatlatıcı farklı bir uygulama yapılabilir.

Bu işlem yaygın mıdır? Evet, sosyoekonomik düzey ile bu işlem arasında doğru orantı vardır.Kadınların ve eşlerinin çoğu böyle bir girişime ihtiyaç hissetseler de bu konuşulmamakta hatta dr’a bile sormaya  çekinilmektedir.

İşlem sigorta kapsamında mıdır? Sağlık nedeni ile yapılıyorsa hemen tüm özel sigortaların kapsamında olan rahim sarkması ve vajina bollaşması girişimleri sınıfına dahil edilebilmektedir.                                              

İşlemle ilgili bilgiler herkes için yukarıdaki gibi midir? Kişisel anatomik özellikler,yaş,doğum sıklığı,sistemik hastalık olup olmaması,tedavi sürecinde farklılıklar gösterir.Bunlar işlemi gerçekleştirecek hekim tarafından hastaya sunulur.

    Vaginal regeranation aslında bir çok çiftin çok istediği ancak adını koyamadığı bir girişimdir.Kadınlar ve erkekler vajinal gevşekliğin farkındadırlar ancak birbirlerine bunu itiraf etmezler .

    Çok özel bir konu olduğundan erkekler eşlerinin bu problemlerini kimseyle paylaşmak istemezler,kadınlar ise mevcut gevşekliğin normal olduğunu düşünerek olması gereken hale getirilebileceğini bilmezler.            

    Günümüzde mükemmeli elde etme eyilimi ile artık bir çok kadın rahatlıkla vaginal regeneration talebinde bulunabilmektedir.Eşler birbirleri ile daha uyumlu,konforlu cinsel yaşamdan bahsedebilmektedirler.

    Ancak anatomik yapı ne şekilde olursa olsun uyumlu cinsel yaşantının en önemli yapı taşının duygusal uyum ve sevgi olduğu unutulmamalıdır.

 
 
TEMPO DERGİSİ 
RÖPORTAJ (ARZU ERDOĞAN)
 
Vajinal deformasyon kadınların kâbusu, ama pek çoğu farkında değil

Cinsel konfor kaybına estetik

Doğum, aşırı kilo, menopoz, vajinada deformasyona yol açabiliyor. Bu da idrar-dışkı tutamama ve sekste haz kaybı gibi sorunlar doğuruyor. Kadınlar çoğu zaman deformasyonunu kader görüp, doktora başvurmuyor, oysa 'Vaginal Rejuvenation' işlemi de artık bir fanteziden çok, sağlık nedenleriyle yapılan estetik operasyonlar arasında yer alıyor.

 

 

 

Estetik müdahale; kırışıklık, göğüs, burun, kalça gibi güzelliği destekleyen operasyonlarla sınırlı olmaktan çıktı. Artık sağlık için gerekli olduğunda da kullanılması olağan hale geldi. Örnek mi istiyorsunuz? Kemerli burunlar soluk almayı zorlaştırdığında ya da büyük göğüsler bel ve sırt omurlarında tahribata neden olduğunda, yani tamamen sağlık sorunları ortaya çıkmaya başladığında, estetik operasyonlar kaçınılmaz oluyor. İşte Vaginal Rejuvenation ya da daha bilinen adıyla 'Cinsel Konfor Kaybının Giderilmesi' işlemi de, bir fanteziden çok, sağlık nedenleriyle yapılan estetik operasyonlar arasında yer alıyor.

Yaklaşık iki yıldır çalışmalarını Kalamış Medikal'de sürdüren Doktor Ersin Oğuz, aslında bir jinekolog. Ama kendisine uzmanlık alanı olarak jinekolojik estetiği seçmiş. Uzun süredir bu alanda çalışmalarını sürdüren Doktor Ersin Oğuz, cinsel konfor kaybının oluşma nedenlerini şöyle açıklıyor: "Bu rahatsızlığı yalnızca cinsel konfor veya bir fantezi olarak tek başına düşünmek doğru değil. Bollaşan ve yapısı bozulan vajinanın, cinsel yaşantımız dışında da fonksiyonları var. Kadın vücudunda iç organların bir bölümünü içinde toplayan pelvis (leğen kemiği) bulunuyor.

Doğum önemli neden

Bu kemik yapının arasında bağ dokular var. Bağ dokuların arası da kaslarla örülmüş. İç organların tüm basıncını, yanlara vererek tutan pelvis, organların aşağı sarkmasını engelliyor. Ancak doğum, menopoz, aşırı kilo gibi durumlarda vajina deformasyona uğrayarak bollaşıyor. Bu, hem cinsel konfor kaybına, hem de iç organların sarkmasına neden oluyor. Dolayısıyla başka rahatsızlıklar da meydana geliyor."

Vajinanın bollaşmasında doğumun önemli bir fonksiyonu var. Ancak bu, zaman zaman yetkisiz ve bilgisiz kişilerin ya da henüz eğitimini tamamlamamış hekimlerin de neden olduğu bir problem. Doktor Oğuz'un anlattığına göre, doğum sırasında vajinal açıklık 10 cm'ye kadar ulaşıyor. Bebeğin daha rahat çıkabilmesi için, vajinaya hekim tarafından bir kesi yapılıyor. Bu kesi daha sonra dikiliyor. Ancak kesilen yer, düzgün bir şekilde karşı karşıya getirilmezse, o bölgede aynı nasır gibi bir doku meydana geliyor ve vajinanın elastikiyetinin kaybına sebep oluyor. Bazen de çok sıkı yapılan dikiş atıyor ve yeni dikiş yapılamadığı için de, yara kendi kendine iyileşmeye bırakılıyor. İstisnalar kaideyi bozmuyor, ama doğum yapmış bir vajinanın kolay kolay eski haline dönmediği de bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Rahim de mesane de sarkıyor

Peki bu durumu yalnızca doğum mu oluşturuyor? Doktor Ersin Oğuz "hayır" diyor: "Bu, yalnızca doğum yapmış kadınların sorunları değil. Aynı zamanda menopoza giren kadınlarda ve aşırı kilolu kadınlarda da vajina esnekliğini kaybederek, zamanla bollaşıyor. Bu da beraberinde pek çok sorunu getiriyor. Sorunlar ise kısaca şöyle sıralanıyor: Cinsel ilişkiden haz alamama -ki bu, çok önemli bir sorun-, ileri yaşlarda bollaşan vajinanın iç organları tutamaması nedeniyle mesanede ve rahimde sarkma. Buna bağlı olarak da idrarı, zaman zaman doğum esnasında anüse kadar oluşan yırtıklar nedeniyle dışkıyı tutamama gibi problemler ortaya çıkıyor. Takdir edersiniz ki bunlar da önemli sorunlar."

İşin ilginç yanı, cinsel yönden haz almayan ve konfor kaybına uğrayan kadınlar, rahatsızlıklarının farkına varmıyor. "Doğum yapan kadınlar böyle olur" diyerek durumu kabulleniyor. Doktor Ersin Oğuz, durumunun farkında ve cesur davranan kadınların sayısının az olduğunu belirterek, "Gelen hastalarımızın yüzde 80'i, 'Akıntım var, karnım ağrıyor, kendimi yorgun hissediyorum' diyerek geliyor. Bu şikâyetler kadınlarda zaman zaman zaten oluyor. Ama asıl nedenin rutin rahatsızlıklardan kaynaklanmadığını anlıyoruz. Çünkü söyleyemiyor. İşin daha ilginç yanı, bunu eşler de birbirlerine söyleyemiyor. Bu tip sorunlarla bize başvuranlara ayrıntılı bir muayene yapıyoruz. Muayene sırasında kadının yaşı ne olursa olsun, 'İleride idrar kesesi sarkar mı, dışkı ve gaz kaçırma problemleri olabilir mi?' sorularının yanıtlarını arıyoruz. Kendi gözlemlerime dayanarak söylüyorum; beş kadından ikisi bu problemi yaşıyor. Ama doktora başvuranların sayısı çok az" diyor.

Bu alanda yaşanan bir başka sıkıntı da Vaginal Rejuvenation'ın hayat kadınları tarafından veya fantezi için yapıldığının düşünülmesi. Ama Ersin Oğuz kesin konuşuyor: "Bizim bu tip bir hasta grubumuz yok. Ayrıca bu işlemi fantezi için yaptırmak isteyenleri de -gerçekten ihtiyacı yoksa- kesin bir dille reddediyoruz. Çünkü bizim amacımız deformasyona uğramış vajinayı eski haline getirmek, yeni bir form kazandırmak değil."

Belirtiler

·  Bel ve kasık ağrıları

·  Cinsel ilişkiden zevke alamama

·  Akıntı

·  İleri yaşlarda idrar, gaz ve dışkı tutamama

·  Sinirlilik ve yorgunluk hali

 

-

Arzu ERDOĞAN

29.03.04

 

SABAH GAZETESİ 

19-2-2011

Çevık Kuvvet'ın gazla imtihanı

KAPILARINI SABAH'A AÇTILAR
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü, kapılarını ilk kez SABAH'a açtı. Günün 24 saati göreve hazır olarak bekleyen Çevik Kuvvet polisleri, yoğun eğitim programının dozunu artırdı. Üç bin 500 personeliyle, 15 milyon nüfuslu İstanbul'da toplumsal olaylara müdahale eden Çevik Kuvvet polislerinin Bayrampaşa'daki eğitimleri temel mesleki ve psikolojik eğitimler olmak üzere iki gruba ayrılıyor.
 
Toplumsal olaylarda "orantısız güç kullanmakla" suçlanan , eleştirilerin önüne geçmek için eğitimini sıkılaştırdı. İletişim, öfke kontrolü ve kriz yönetimi konusunda dersler alan polis, yapımını ve kullanımını bildiği göz yaşartıcı gazın etkisini de deneyerek öğreniyor

Toplumsal olaylarda ve gösterilerde zaman zaman "orantısız güç kullandığı" gerekçesiyle eleştirilen , eleştirilerin önüne geçmek için eğitimlerini sıkılaştırdı. Artık İstanbul Çevik Kuvvet polislerinin görev dışındaki tüm mesaileri eğitim faaliyetleriyle geçiyor. Her biri alanında uzman olan profesörlerden etkili iletişim, öfke kontrolü ve kriz yönetimi dersleri alan Çevik Kuvvet polisleri ayrıca mesleki eğitimleri kapsamında yapımını ve kullanımını öğrendikleri göz yaşartıcı gazın etkisini de bizzat yaşayarak öğreniyor. Eğitim programıyla yabancı meslektaşlarını kıskandıran İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü polisleri, Almanya ve Hollanda başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin polislerine de ders vermeye başladı. Mesleki eğitimin yanı sıra alanlarında uzman profesörlerden özel dersler alan İstanbul Çevik Kuvvet polisleri, bu eğitimlerle görevlerine psikolojik olarak da hazırlanıyor. Prof. Dr. Ersin Oğuz, Prof. Dr. Ahmet Ertan Tezcan, Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Mustafa Kartal tarafından verilen kriz ve risk yönetimi, ses kontrolü, ses nefes teknikleri, sesin psikolojik boyutu, yaratıcı drama ve ikna eğitimlerini başarıyla tamamlayan Çevik Kuvvet polisleri sertifikayla ödüllendiriliyor.


Haber Aksaray Gazetesi 15-1-2011

'Evlilikte eğitim ve maddiyata bakılmamalı'

Aksaray İl Emniyet Müdürlüğü tarafından organize edilen 'Mutlu Kadın Mutlu Toplum' isimli konferans önceki gün akşam Aksaray Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi..

Gerçekleştirilen konferansa aileleri ile birlikte Aksaray İl Emniyet Müdür Yardımcıları, şube müdürleri, Aksaray Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ve polis memurları katıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Op. Dr. Ersin Oğuz, ‘Mutlu Kadın Mutlu Toplum’ konferansını verirken, mutlu evlilik için karşı taraftan beklentilerin nasıl olması gerektiğini, nelere dikkat edilmesi gerektiğini, karşı taraftan  beklentilerin olup olmadığının bilinmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bu soruları önce kendimiz çözmemiz gerekir. Zaman kişileri değiştirebilir ve karşımızdaki insanı doğru tanımamız gerekir” diye konuştu. Op. Dr. Ersin Oğuz, 'Karşıdaki insanın iç dünyası bizim için önemli. İnsanlar zamanla değişebilir, duruma göre sevinçli olur veya umutsuzluğa kapılabilir. Zenginken fakirleşebilir, güzelliğini kaybedebilir” şeklinde konuştu. Op. Dr. Ersin Oğuz bu tip konferanslarını Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmalarındaki gözlemlerini paylaşarak, “Türkiye’mizde yurtdışına göre evliliğin daha önemli olduğunu ve evlilik kurallarının daha göz önünde tutulduğunu söyledi.. 
 

www.drersinoguz.com daki verilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Hükümlerine tabidir.
Yurtdışı Eğitim Saraybosna Üniversitesi Saraybosna Üniversitesi Makedonya Avrupa Üniversitesi Makedonya Eğitim Bulgaristan Üniversiteleri Travnik Üniversitesi Travnik Üniversitesi Malta Dil Okulları Malta Dil Okulu Bosna Hersek Üniversiteleri Bosna Hersek Üniversiteleri Saraybosna Üniversitesi Travnik Üniversitesi