Cinsel konfor ameliyatları - Dr. Ersin Oğuz Resmi Web sitesi
Cinsel konfor ameliyatları

 

Fonksiyonel ve Anatomik Gereksinimlerde

Vajinal Yenileştirme İşlemi

Dr Ersin OĞUZ*

 

   

 

     “Vajina yenilenmesi aslında bir çok çiftin çok gereksinim duyduğu ancak adını koyamadığı bir girişimdir.Bir çok çift vajinadaki gevşekliğin farkındadırlar.Fiziksel ve cinsel yaşantılarında sıkıntı hissetmelerine  rağmen birbirlerine bunu itiraf etmezler .Çok özel bir konu olduğundan erkekler eşlerinin bu problemlerini kimseyle paylaşmaya yanaşmazlar.Kadınlar ise; ya mevcut gevşekliğin normalde herkeste olabileceğini düşünüp ,düzeltilebilir bir durum olduğunu  bilmezler yada  böyle bir işlemin nerede ve kimler tarafından yapıldığını  bilmedikleri için sorunlarını çözümsüz bırakırlar.

    Kendi bedenini ve partnerinin genital yapıları ile uyumunu takip edebilecek ,cinselliği  her yaşta ve  her koşulda partneri ile optimum düzeyde yaşamanın önemini kavrayabilecek  kültür düzeyine sahip kadınların bu işleme talebi olmaktadır.Mükemmeli elde etme eğilimi ile artık bir çok kadın rahatlıkla vajina yenilenmesi talebinde bulunabilmekte,eşler kendi aralarında daha uyumlu,konforlu cinsel yaşamdan bahsedebilmektedirler.”                                                                                         

 

Vajinanın  yenilenmesi  nedir? Doğum,şişmanlık,geçirilmiş bazı ameliyatlar,menopoz yada kişisel anatomik yapı gibi nedenlerle elastikiyeti azalmış ve buna bağlı olumsuzlukları olan vajina dokularının yapısal ve işlevsel görevlerini istenilen hale getirmek için  yapılan girişimdir. Esas amaç vajinanın fizyolojik görevi olan kavrama özelliğini artırmak ve bununla birlikte cinsel konforu istenilen hale getirmektir.Ayrıca ileriki yaşlarda oluşabilecek rahim sarkmalarına karşı da kadını korumaktır.

 

Bu girişime kimler neden gereksinim duyarlar? Organ görevindeki yetersizlik nedeniyle ortaya çıkan olumsuzlukların ve rahatsızlıkların engellenmesi, ve daha sağlıklı bir cinsel yaşam talebi olan kişilerde bu girişime gerek duyulur.Doğum,aşırı kilo alınması,menopoz, gibi durumlardan sonra yada yapısal olarak vajinasında gevşeklik hisseden ve bundan bedensel problem olarak etkilenenler.Bunun yanı sırada cinsel yaşantısı bu nedenle olumsuz etkilenmiş ve cinsel probleme bağlı, eşler arasındaki fiziksel-duygusal etkileşim sıkıntısı yaşayan kimseler bu işleme gereksinim duyarlar.

 

Vajina elastikiyetinin yitirilmesi sadece cinsellik üzerine mi etkili olur? Sürekli hissedilen bel ağrıları,tedavi edilemeyen akıntı ve kaşıntılar ,idrar ve gaz kaçırma şikayetleri ,sinir sistemine ait sıkıntılar olan sinirlenme ,baş ağrıları ve sebebi açıklanamayan daha bir çok şikayet direkt veya dolaylı olarak vajinanın elastikiyetini yitirmesinden ve sarkmasından kaynaklanabilmektedir.

 

Vajina elastikiyet kaybı ve bunun tedavisi yaygın mıdır?Bu işlemin yapıldığı hasta gurubu genellikle sosyoekonomik seviyesi üst düzeyde insanlardır.Özel bir alana yapılan estetik bir işlem olması ve işlem sonucunda elde edilen etkilerin özellikle çiftlerin cinsel yaşantısını olumlu yönde etkilemesi ve kadınların cinsel yaşantıları ile ilgili bilgileri paylaşmak istememeleri nedeniyle,bu tip işlemlerden işlemi yaptıran kişinin yakınlarının haberdar olma oranı azdır.Erkeklerin ise genel olarak eşlerine yapılan bu işlemden kimseye bahsetmek istemedikleri bilinmektedir.Bu açıdan yaygın ama yaygın olduğu bilinmeyen bir işlem olduğu söylenebilir.

 

Vajinanın anatomik görevi nedir ve bu işlemin vajinanın anatomik görevlerine etkisi nasıldır? Vajina ve çevre dokuları üreme organlarına ve yanı sıra kalınbağırsağın son kısmı ile idrar kesesine destek olur.Bir anlamda iç kadın üreme organlarını ileriki yıllardaki sarkmalara karşı koruyucu bir özellik taşıdığı söylenebilir.

 

Vajinanın fizyolojik görevi nedir ve vajinanın elastikiyeti yetersiz olunca  organ görevlerinde ne gibi sorunlar yaşanır? Vajina cinsel birleşmede erkek organını  kavramayı sağlar. Doğum yolu ve adet kanının drenajının olduğu alandır.Gevşemenin derecesine bağlı olarak sarkmalar ve bununla ilintili problemler olurken,kadında ve kadının eşine vajinanın kavrama yetersizliğine bağlı isteksizlik ,soğukluk,haz alamama gibi cinsel konfor kaybından söz edilebilir.

 

Vajina da yenileme uygulanacak hasta nasıl seçilir? Öncelikle vajina elastikiyeti ile ilgili kendisinde yada eşinde cinsel konfor kaybı olduğunu düşünen kişi ile ön görüşme ve muayene yapılır.Muayene ve yapılan bazı testlerle rahim sarkmasının derecesine bakılır.Sonucunda fayda beklenen ve kişiye  uygun olan bir işlem varsa  uygulama planlanır

 

Vajina yenilenmesi nasıl ve nerede yapılır ? Klinik değerlendirmesi yapılan dokularda gevşeme yapan yada normal anatomik yapısını kaybeden alanlar belirlenir.Bu kısımlar uygun girişimle istenilen hale getirilir.Uygun koşulları, teknik altyapısı ve deneyimli personeli olmak şartı olan bir merkezde yapılabilir.

 

Yöntem öncesi ne gibi hazırlık yapılır işlemin bir zamanı var mıdır?Ön muayenede akıntı enfeksiyon gibi bulgular yada  işlem sorası rahatsızlık olabilecek problemler öncelikle çözülür. Menopoz döneminde her zaman yapılabilirken,eğer adet gören bir kadın ise adet döneminin hemen bitimindeki hafta seçilir.Seyahat planı,düğün bayram telaşı ,iş yoğunluğu beklentisi gibi aşırı tempolu günler içeren bir ayda işlem yapılması önerilmez.

 

İşlem sırasında ağrı olur mu? Lokal anestezi ile yapıldığında, bir soğutucu ile bölgenin önce duyarlılığı azaltılır sonra  ağrıyı en az hissettirecek  türde bölgesel olarak ağrıya karşı duyarsızlaştırma yapılır.İşlem gerçekleşirken yada işlem sonrasında  ağrının  minimal hissedilmesi yada neredeyse hiç hissedilmemesi mümkün olabilmektedir.İstenilirse genel anestezi ile uyutularak yapılabilir.Genel anestezi ise hiçbir şekilde ağrı hissi yoktur.

 

İşlem sonrası ağrı olur mu? İstirahat,pasuman,bakım vs gerekli midir,? Kişiye sıkıntı vermeyecek ölçüde bir miktar ağrı olabilir ancak bu ağrılar basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. 1 gün evde yatak istirahat i ,1 hafta ağır kaldırmama ve ıkınmama,1 ay cinsel istirahat önerilir.Banyo ise duş şeklinde olmak kaydı ile serbesttir.İşlemden sonra kişi kendi bakımını evinde  rahatlıkla yapabilir.Aksi söylenmedikçe doktor kontrolü 1 ay sonra yapılır.Yapılan işlemde kullanılan malzeme eriyici nitelikte olduğundan dikiş almayı gerektiren bir durum da ortaya çıkarmaz.

 

Bu işlemin istenmeyen yan etkileri var mıdır? Kanama ve enfeksiyon her tür girişimde karşılaşılabilecek bir sorun olmakla birlikte işlem sonrası ilaçların düzenli kullanılması ve bakım ve önerilerin aksatılmaması kaydı ile  kişilerde bu tarz istenmeyen yan etkiler izlenmemektedir.Vajinayı  olması gerekenden daha dar bir hale getirilme amaçlanmaz.Bunun için  işlem sırasında her aşamada cerrahi teknik kontrolleri yapılır ve ağrılı bir ilişkiye sebep olacak vajinal sıkılığın  oluşmaması sağlanır.

 

İşlem ne kadar sürer işlemden sonra ne kadar klinikte takibi gerekir? Ortalama olarak 45 dakika- 60 dakika arasında sürmesi, 1-2 saat kadar da klinikte takibi genellikle yeterli olmaktadır.İşlem süresi ve takip süresi kişiye özel olarak değişkenlik gösterdiği durumlar olduğunda bu muayene sırasında  işlem yapılacak kişiye belirtilir..

 

İşlemden ne kadar sonra  cinsel yaşam başlar? 1 ay sonra  cinsel yaşama izin verilir.Bu işlem normal yolla doğum yapılmasına engel oluşturmaz.

 

İşlemden sonra ne kadar süre işlemin etkinliği devam eder? İşlemin etkinliği kalıcıdır, ancak vajina yolu ile yapılan  müdahaleli doğum,aşırı kilo alma,  gibi sebeplerden meydana gelebilecek yeni anatomik değişiklikler de hastanın tekrar kontrol edilmesi uygun olacaktır..

 

İşlem kim tarafından yapılır? İşlem tıbbi cerrahi bir müdahaledir ve her aşaması konu ile ilgili estetik jinekoloji ile ilgili deneyimi olan  uzman  doktor tarafından yapılması uygundur.

 

Her isteyene bu işlem yapılabilir mi? Ön değerlendirmede seçilen vakalar dışında uygun olmayan kişilere  bu işlem sırf kişi istiyor diye uygulanmaz.

 

Bu işlem sadece vajinanın daraltılması mıdır? Hayır yenilenmesidir.Bazen de vajina darlığına bağlı özellikle ağrılı ilişki problemi olanlarda rahatlatıcı farklı bir uygulama yapılabilir.

 

İşlem sigorta kapsamında mıdır? Sağlık nedeni ile yapılıyorsa hemen tüm özel sigortaların kapsamında olan rahim sarkması ve vajina bollaşması girişimleri sınıfına dahil edilebilmektedir.                                              

 

İşlemle ilgili bilgiler herkes için yukarıdaki gibi midir ve işlem ile ilgili kişisel bilgi nasıl alınır? Kişisel anatomik özellikler,yaş,doğum sıklığı, kronik hastalıkları olup olmaması,tedavi sürecinde farklılıklar gösterir.İşlem prosedürü, işlemi gerçekleştirecek hekim tarafından hastaya sunulur.Bu işlem hakkında bilgi edinmek isteyen bazı kimseler çeşitli nedenlerden direk olarak doktora  başvurmayabilir.Ancak bu işlemin size faydası olup olmayacağı hakkında bilgi alma amacı ile yapılacak bir ön görüşme kesinlikle faydalı olacaktır.

   

Dr Ersin Oğuz

www.drersinoguz.com daki verilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Hükümlerine tabidir.
Yurtdışı Eğitim Saraybosna Üniversitesi Saraybosna Üniversitesi Makedonya Avrupa Üniversitesi Makedonya Eğitim Bulgaristan Üniversiteleri Travnik Üniversitesi Travnik Üniversitesi Malta Dil Okulları Malta Dil Okulu Bosna Hersek Üniversiteleri Bosna Hersek Üniversiteleri Saraybosna Üniversitesi Travnik Üniversitesi